Profilaktyka ortodontyczna - lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka - zapobieganie chorobom, to usuwanie czynników szkodliwych i wzmacnianie czynników, które korzystnie wpływają na rozwój zgryzu.

W naszym gabinecie młode mamy dowiedzą się jak długo i dlaczego warto karmić noworodka piersią, jak układać dziecko do snu, jak ważny dla prawidłowego rozwoju zgryzu dziecka jest drożny nosek malucha, możliwie wczesne gryzienie twardych pokarmów i leczenie zębów mlecznych. Pomożemy w oduczeniu ssania palca i smoczka. Określimy typ połykania i zalecimy ćwiczenia do reedukacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Większość wad zgryzu wiąże się z przedwczesną utratą zębów mlecznych, dlatego wspólnie z lekarzami stomatologami, będziemy zapobiegać próchnicy.

Dorosłych pacjentów, leczonych aparatami stałymi będziemy edukować jak utrzymywać poprawną higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego. Pokażemy jak szczotkować zęby aby uniknąć uszkodzenia aparatu ortodontycznego, jak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne połączone z profesjonalnym czyszczeniem zębów podczas leczenia aparatem stałym. W trakcie leczenia ortodontycznego nie można zaniedbywać profilaktyki próchnicy, gdyż dodatkowe elementy naklejone na zębach utrudniają oczyszczanie zębów podczas ich szczotkowania przez pacjenta, co może powodować do powstawanie stanów zapalnych dziąseł, osadzenie się płytki nazębnej, a w konsekwencji powstawanie ognisk próchnicy. Lekarz dentysta specjalizujący się w stomatologii zachowawczej powinien szczegółowo skontrolować higienę jamy ustnej pacjenta co 6 m-cy, okresowo doczyścić zaniedbane miejsca oraz na bieżąco leczyć pojawiające się ogniska próchnicy.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się
z cennikiem naszych usług.