W gabinecie stomatologii rodzinnej Pani Ortodontka, oprócz klasycznych już aparatów stałych oferujemy leczenie dorosłych pacjentów nowym typem aparatów zdejmowanych, czyli modnymi ostatnio nakładkami ortodontycznymi.
Co to są nakładki ortodontyczne i dla kogo są przeznaczone?
Alignery, czyli nakładki ortodontyczne to przezroczyste aparaty wyjmowane, służące do korekty ustawienia zębów, głównie u pacjentów dorosłych. Nakładki są idealnie i indywidualnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta oraz zapewniają dyskretne i skuteczne leczenie nieprawidłowości zębowych. Produkowane są z bezbarwnego tworzywa sztucznego, spełniającego najwyższe normy dotyczące jakości materiałów stosowanych w jamie ustnej człowieka.
Jakie są zalety nakładek ortodontycznych?
Nakładki są estetyczne, niemalże niewidoczne gołym okiem i nie wpływają na wymowę co umożliwia korektę wady nawet przy bardzo intensywnym życiu zawodowym. Pozwalają zachować pewność siebie przez cały czas użytkowania. Są wygodne i mogą być łatwo wyjmowane w dowolnym momencie dnia. Ułatwia to prawidłową higienę, szczególnie dokładne czyszczenie przestrzeni między stłoczonymi zębami. Nakładki należy zdejmować do jedzenia, szczotkowania (nakładek i zębów), picia (wyj. woda) oraz palenia. Czyste aparaty zakładamy na czyste zęby!
Leczenie alignerami umożliwia kontrolę ustawienia pojedynczych zębów oraz dostosowanie siły nacisku tak aby leczenie było jak najmniej uciążliwe dla pacjenta a jednocześnie gwarantowało założony efekt leczniczy. Ta metoda leczenia ortodontycznego pozwala na zmniejszenie ilości wizyt kontrolnych oraz skrócenie czasu leczenia do kilku lub kilkunastu miesięcy w zależności od wady zgryzu, którą leczymy. Zaletą jest także to, że ostatnie nakładki są retainerami (aparatami utrwalającymi wynik leczenia), co pozwala obniżyć koszty całego procesu leczenia ortodontycznego.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania dla stosowania tej metody leczenia?
Nakładki ortodontyczne świetnie sprawdzają się przypadku nieprawidłowości zębowych takich jak stłoczenia zębów, obroty, nadmierne wychylenie (protruzja) lub przechylenie (retruzja) zębów przednich. Aparaty te mogą być także stosowane do leczenia szparowatości uogólnionej, zamykania diastemy (szpara pomiędzy górnymi siekaczami), poszerzania przestrzeni czy też korekty zgryzu głębokiego. Polecane są jako przedprotetyczne leczenie ortodontyczne w celu uszeregowania zębów planowanych do późniejszej kosmetycznej odbudowy (bonding, licówki).
Ze względu na rzadsze wizyty kontrolne oraz możliwość zmiany nakładek samodzielnie, alignery są idealne dla osób wyjeżdżających często za granicę (np. wymiany studenckie, kontrakty zawodowe).
Nakładki stosujemy z powodzeniem w przypadku pacjentów leczonych w przeszłości aparatami stałymi, u których wystąpiły drobne nawroty rotacji pojedynczych zębów (wtórne wady zgryzu).
Metoda jest także odpowiednia dla osób uczulonych na metale, u których nie można zastosować klasycznego leczenia aparatem stałym.
Alignerów nie powinno stosować się u pacjentów z nasiloną chorobą przyzębia, u osób z osteoporozą, dysfunkcjami stawów skroniowo- żuchwowych, w przypadku implantów oraz mostów protetycznych w strefie zębów przednich. Nie jest możliwe leczenie nakładkami w przypadku licznych braków zębowych.
Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest wyleczona próchnica zębów oraz usunięcie osadów nazębnych. Prostujemy zdrowe i czyste zęby!
Tylko lekarz ortodonta (na podstawie badania klinicznego oraz po analizie badań dodatkowych) może zakwalifikować pacjenta do leczenia nakładkami.
Jakie są etapy leczenia nakładkami?
Jak każde leczenie ortodontyczne proponowane w gabinecie Pani Ortodontka, składa się z trzech etapów: diagnostyka, leczenie właściwe i leczenie retencyjne (utrwalanie).
Diagnostyka to konsultacja ortodontyczna, wywiad medyczny, badanie stomatologiczno-ortodontyczne, zlecenie badań dodatkowych (pakiet rtg, skany-cyfrowe wyciski oraz dokumentacja fotograficzna wewnątrzustna i zewnątrzustna) i ich analiza oraz przygotowanie odpowiedniego i bezpiecznego dla pacjenta planu leczenia.
Po przedstawieniu pacjentowi wizualizacji 3D przebiegu leczenia oraz akceptacji planu przez pacjenta, następuje precyzyjna faza produkcji nakładek. Ich ilość i cena zależy od nasilenia wady (łatwa, umiarkowana, trudna), wybranego pakietu (Aestethic, Full, Advanced, Expert) oraz wskazań do leczenia w górnym, dolnym lub w obu łukach zębowych.
Leczenie właściwe to noszenie przez pacjenta nakładek przez 22 godziny w ciągu doby i ich samodzielna wymiana co 10-14 dni. Konieczne są wizyty kontrolne, których rytm wyznacza lekarz prowadzący (zwykle co 8 tygodni). W trakcie wizyt lekarz sprawdza postępy, umieszcza zaczepy na zębach, wykonuje niezbędne korekty kształtu przemieszczanych zębów oraz ocenia stan higieny jamy ustnej.
Leczenie retencyjne rozpoczyna się, gdy zęby przesuną się w zaplanowane położenie (efekt docelowy leczenia). Polega na noszeniu nakładek utrwalających zamierzony efekt przez okres ustalony przez lekarza ortodontę. Z czasem zmniejsza się ilość godzin noszenia aparatu w ciągu doby, aż do całkowitego ich odstawienia.
Ciekawostki
ZACZEPY (ang. attachments)- to specjalne wypustki, naklejane przez lekarza ortodontę na powierzchnie niektórych zębów. Attachmenty mają ogromny wpływ na przebieg i jakość leczenia. Wykonane są z materiału kompozytowego w kolorze zęba lub bezbarwne, tak aby były jak najmniej widoczne. Dzięki zaczepom nakładki mogą z odpowiednią siłą, bardzo precyzyjnie działać na zęby i powodować ich przemieszczanie zgodne z planem leczenia. Wyróżniamy dwa rodzaje zaczepów: retencyjne, które podtrzymują nakładkę ortodontyczną na zębach, zapewniając jej stabilizację oraz zaczepy funkcyjne, odpowiedzialne za przemieszczanie zębów (rotacja, intruzja lub ekstruzja).
Zakładanie zaczepów oraz ich zdejmowanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.
W wyjątkowych przypadkach, niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort związany z zaczepami i warto o tym wiedzieć, podejmując decyzję o wyborze tej metody leczenia ortodontycznego.
STRIPPING (IPR)- to międzyzębowa, pionowa redukcja szkliwa na powierzchniach stycznych, która pozwala uzyskać przestrzeń w łuku zębowym dla przemieszczanych zębów. Zabieg polega na zebraniu paskami lub tarczami ściernymi powierzchownej warstwy szkliwa. Taka korekta kształtu zapewnia nie tylko miejsce dla stłoczonych zębów ale pozwala na uzyskanie odpowiednich punktów stycznych chroniących brodawkę dziąsłową, likwiduje tak zwane czarne trójkąty i poprawia estetykę uśmiechu. W zależności od wskazań zakres szlifowania to około 0,1-0,3 mm w szkliwie. Procedura jest wykonywana przez lekarza stopniowo, w kilku etapach. Zabieg nie niszczy zębów, a nawet wpływa na wzmocnienie szkliwa w procesie mineralizacji, który zachodzi dzięki związkom fluoru zawartym w ślinie oraz w pastach do mycia zębów.
DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE- leczenie nakładkami nie jest bolesne, ale dużo zależy od samego pacjenta. Zdarza się, że pacjenci podają uczucie dyskomfortu pojawiającego się po zmianie nakładki na kolejną z serii. Czasem nacisk trwa 2-3 dni i jest odczuwalny jedynie przy kilku pierwszych nakładkach. Na początku leczenia wymagana jest także cierpliwość przy dochodzeniu do wprawy podczas wkładania i zdejmowania nakładek
NOWOŚĆ- ORTHERO MINI- od 2022 roku istnieje możliwość korekty nakładkami niewielkich wad u dzieci. Wskazaniem jest zmniejszenie lub wyleczenie stłoczeń zębów, czy korekta krzywo wyrzynających się zębów stałych. O stosowaniu nakładek powinien zawsze decydować lekarz ortodonta.
W przypadku zainteresowania leczeniem ortodontycznym przezroczystymi nakładkami na zęby, zapraszamy na konsultacje ortodontyczną do dr Anetty Howorus- Bartoszcze, specjalisty ortodonty.
Leczenie ortodontyczne nakładkami pozwoliło milionom pacjentów na całym świecie osiągnąć spektakularne wyniki w dość krótkim czasie, warto więc zaufać specjalistom, stosującym tą metodę korekty ortodontycznej.