Higiena jamy ustnej:
- Zęby należy czyścić po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką ortodontyczną, którą należy zawsze nosić przy sobie. Konieczne jest dokładne sprawdzenie czy wszystkie powierzchnie, a szczególnie okolice przydziąsłowe w jamie ustnej zostały prawidłowo oczyszczone. Brak poprawnej higieny prowadzi do powstania nieodwracalnych odwapnień wokół zamków w aparacie stałym oraz przerostów dziąseł, które utrudniają leczenie ortodontyczne. Do utrzymania prawidłowej higieny przydatne są szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, które umożliwiają dokładne oczyszczenie zębów wokół zamków i pod drutem oraz specjalne nici dentystyczne SuperFloss.
Jedzenie:
- W czasie leczenia należy ograniczać jedzenie słodyczy, nie wolno jeść lepkich cukierków czekoladowych, karmelków, miodu, itp., grzanek, surowej marchwi, twardych jabłek, orzechów i innych pokarmów, które mogą oderwać zamki lub ściągnąć z zębów pierścienie ortodontyczne. Nie należy żuć gumy do żucia.
Współpraca:
- Na wizytę należy przynosić wyciągi zewnątrzustne, wyciągi elastyczne i aparaty ruchome. Zawsze należy zabierać ze sobą pastę i szczoteczkę do zębów.
Kontrole:
- Na kontrolne wizyty ortodontyczne należy przychodzić w wyznaczonym terminie. Aparat ortodontyczny sam nie dostosowuje się automatycznie do zębów. Lekarz ortodonta wykonuje odpowiednie czyności aktywując aparat do lepszego działania na zęby w trakcie wizyty kontrolnej (wymiana łuków w aparatach oraz "gumek"). Niezgłoszenie się na wizytę wydłuża czas leczenia. Bez kontroli aparat ortodontyczny może wywierać działania niepożądane. Gdyby doszło do obluzowania pierścienia, oderwania zamka należy skontaktować się z lekarzem i umówić na dodatkową wizytę. Leczenie ortodontyczne wymaga ze strony pacjenta: cierpliwości, wytrwałości i dyscypliny. Rodzice muszą kontrolować, czy zalecenia są dokładnie wypełniane przez dzieci.