Czy warto mieć proste zęby?
Ortodoncja to coraz bardziej popularna dziedzina stomatologii. "Druciki na zębach" noszone są obecnie nie tylko przez dzieci w szkołach, ale również przez dorosłych w urzędach czy w biurach. Czy to przemijająca moda czy może wzrost świadomości społeczeństwa?
Poprawa warunków bytowych, wzrost znaczenia mediów i powszechna obecność na portalach społecznościowych z pewnością zwiększyły wśród pacjentów potrzebę posiadania pięknego uśmiechu, a rozwój nowoczesnej stomatologii a szczególnie stomatologii estetycznej, dał lekarzom nowe możliwości leczenia. Nie wystarczy jednak wybielanie czy kosmetyczna korekta kształtu zębów (np. licówki), by móc cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem. Przede wszystkim należy zęby wyprostować, rozpoczynając leczenie ortodontyczne.
Wady zgryzu mogą spowodować trudności w mowie, gryzieniu, rozdrabnianiu przyjmowanych pokarmów oraz zaburzać pracę stawów skroniowo- żuchwowych, co z czasem może objawiać się np. bólami głowy. Wychylone przednie zęby są bardziej podatne na urazy, złamania, do których może dojść nawet przy uderzeniu o kubek. W przypadku stłoczeń zębów utrudnione, a niejednokrotnie wręcz niemożliwe jest ich prawidłowe czyszczenie co prowadzi do nasilonej próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i w konsekwencji do chorób dziąseł czy też całego przyzębia. Pacjenci zgłaszają się do ortodonty również z powodu nadmiernego starcia zębów, które także może być spowodowane zaburzeniami zgryzu. W takim przypadku nie jest możliwa odbudowa startego zęba czy założenie wypełnienia bez wcześniejszej korekty jego położenia. Bardzo często trafiają do mnie osoby skierowane przez logopedę, stomatologa, protetyka czy periodontologa, którzy rozumieją, że należy leczyć przyczynę a nie tylko skutek wady.
Różne, nawet wśród stomatologów, są opinie na temat czasu rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Kiedy najlepiej?
Moje kilkunastoletnie doświadczenie pozwala stwierdzić, że im wcześniej pacjent trafi do specjalisty ortodonty, tym lepiej. Zdarza się, że poważny problem bywa bagatelizowany lub niezauważony przez pacjenta w odpowiednim czasie. Dlatego zachęcam do konsultacji ortodontycznej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Mój najmłodszy pacjent to 3-letni chłopiec, który utracił cztery przednie zęby mleczne z powodu próchnicy butelkowej. Ponieważ w okresie 3-4 roku życia formuje się prawidłowa mowa, utrata tych zębów powodowała nieprawidłową pracę języka. Wykonaliśmy Adasiowi płytkoprotezę dziecięcą, z którą wspaniale radzi sobie w przedszkolu. W większości przypadków wystarczy jednak wczesne wykrycie i eliminowanie czynników powodujących wady zgryzu, jak na przykład ssanie palca czy smoczka, które mogą powodować nieprawidłowy wzrost szczęk i zmieniać pracę mięśni. Proste aparaty wyjmowane do posiłków i mycia stosuję u dzieci w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Takie wczesne leczenie ortodontyczne zapobiega nasilaniu się i utrwalaniu wad w okresach późniejszych. Zdarza się jednak, że nie podejmuję leczenia ortodontycznego u danego dziecka. Niektóre problemy ortodontyczne mogą być rozwiązane wyłącznie aparatami stałymi, które na ogół są stosowane po zakończeniu wzrostu. Nie ma więc potrzeby narażać rodziców na nieuzasadnione koszty. W takim przypadku dziecko pozostaje w obserwacji ortodontycznej do momentu, gdy można rozpocząć terapię aparatami stałymi.
Aparaty stałe – charakterystyczne metalowe lub przezroczyste elementy na powierzchni zębów najczęściej widzimy u młodzieży gimnazjalnej i licealnej. A co z osobami dorosłymi? Mają szansę na proste zęby?Oczywiście! Obecnie osoby dorosłe, niezależne i świadome swoich potrzeb estetycznych i funkcjonalnych, stanowią sporą część moich pacjentów. Zarówno panie, jak i panowie chcą mieć ładny uśmiech nie tylko na studniówkę czy własny ślub. Zdarza się, że leczę tatę i nastoletnią córkę lub po zakończeniu leczenia młody student przyprowadza swoją mamę.
Wraz ze wzrostem średniej długości życia zwiększa się także liczba pacjentów wymagających przedprotetycznego leczenia ortodontycznego. Takie przygotowanie pozwala na ograniczenie zasięgu protezy lub wręcz jej uniknięcie. Przedwczesna utrata zęba lub wrodzony brak zawiązka zęba mogą być wykorzystane do leczenia wady zgryzu. Ilość procedur ortodontycznych i nowych technik stomatologicznych, które można zaproponować pacjentom 55+, pozwala uzyskać wspaniałe efekty.
Leczenie ortodontyczne wymaga więc współpracy specjalistów różnych dziedzin?
Tak, bez wsparcia kolegów dentystów, którzy przygotowują pacjentów do leczenia ortodontycznego, nie mogłabym uzyskać tak zadowalających efektów. Dotyczy to oczyszczenia i stomatologicznego leczenia zachowawczego zębów przed terapią oraz zabiegów stomatologii estetycznej po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dlatego w moim gabinecie wspólnie z lekarzami specjalistami pozostałych dziedzin stomatologii oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla całych rodzin, zarówno w zakresie ortodoncji, jak i stomatologii zachowawczej dla dzieci i dorosłych, estetyki, endodoncji (leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem).